Güneş tanrıçası: Amaterasu

Bir manga ya da anime severseniz eminim bu kelimeye bir yerden size tanıdık gelecektir. Amaterasu ile animelerin şahı Naruto ile tanıştım. Henüz izlemediyseniz şiddetle tavsiye ederim. Zaten kitap yazmaya başlamamın en büyük nedenlerinden biri de Naruto’nun efsanevi öyküsüdür. Gerek kurgusu, gerek anlatımı gerekse muhteşem karakterleri ile Naruto, yüksek bağımlılık yaratıyor benden söylemesi.

Okami_Amaterasu_sun_leaves 2

Animede İtachi isimli karizmatik karakterin kullandığı jutsu (teknik), siyah alevlerden oluşan ve ateşin kendisini bile yakabilen etkileyici bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Serinin yaratıcısı Masaşi Kişimoto pek boş bir adam olmadığı için ve yazdıklarını özellikle Japon kültürü ile desteklediği için bu tekniğe de Japon mitolojisindeki Güneş Tanrısı olan Amaterasu’nun adını vermiş. Aslında Güneş Tanrıçası demek daha doğru çünkü Amaterasu bir kadın. İzanagi’nin kızı olan Amaterasu, Japonya’yı ve dünyayı aydınlatıyor.

Japonya’da bizdekinden biraz daha farklı bir din bulunuyor: Şintoizm. Şintoizm’e göre birbirine üstünlük sağlayamayan tanrıların üstünde bulunan tek tanrı olarak Amaterasu’yu söyleyebiliriz.

Amaterasu by Aya Kato 2

Cennette parlayan gibi bir kelime anlamı olan Amaterasu’nun İzanagi’nin sol gözünden doğduğu söylenir. Gittiğinde tüm dünya kararır ve kötü olaylar gerçekleşmeye başlar.

Yazan: Alper Uygun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s