Türk Mitolojisi

Bilmiyorum Yunan ve Roma mitolojilerinden zamanınız kaldı mı ama aslında ütopyalar ve mitler, Batı sürekli tersini dikte etmeye çalışsa da sadece Avrupa’dan değil, dünyanın pek çok ulusundan çıkmış bulunuyor. Bunlardan en çok ilgimi çeken ise aslında Türk mitolojisi oldu, çünkü hem mitoloji denince akla gelen Yunan mitolojisinden farklı olması hem de Türk Kültürü’nü keşfetmemizi sağlaması açısından oldukça önemli. Zaten kitabımda da Türk, Çin ve Japon mitolojilerinden besleniyorum. Yani anlayacağınız artık ezberlediğimiz Roma ve Yunan mitolojilerinden çıkıp kendi kültürümüze ve bize daha yakın olan Çin ve Japon mitolojilerine yer vermeyi doğru buluyorum.

ejderha 1

Mitoloji tıpkı kültür gibi sadece bir milletin olamaz. Her ne kadar Türk mitolojisi, Çin mitolojisi de desem, buralarda geçen pek çok olay, kişiler farklı kültürlerde de yerlerini almışlardır. Bunun en büyük nedenlerinden biri insanların kültür etkileşimi içinde olması. Örneğin Çin mitolojisinde geçen bir ejderha ve özellikleri aynı zamanda İrlanda mitolojisinde de geçebilmektedir.

yilbegen

Türk mitolojisini ileriki bir zamanda çok daha derinlemesine inceleyeceğim ama şimdilik buradan biraz bilgi vereyim. Türkler’in de tıpkı Yunanlılar’ın olduğu gibi pek çok tanrısı bulunuyordu. Bunlardan en çok bilinenleri tanrıların ve dünyanın yaratıcısı Kayra Han (Kara Han), kötülük tanrısı Erlik ve Kayra han’ın oğlu Ülgen’dir. Orta Asya Türk tarihinde adını çokca duyduğumuz Mete Han’ın da bir Türk tanrısı olduğuna inanılması beni oldukça şaşırtmıştı. Elbette tanrılar bu kadardan ibaret değil. Türk mitolojisinde pek çok tanrı ve hikayeleri var. İleriki günlerde çok daha derinlemesine kendi mitolojimiz hakkında yazılar yazmayı planlıyorum.

Yazan: Alper Uygun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s