Raymond E. Feist – Gedik Savaşları Efsanesi

Raymond E. Feist’in yazdığı dört kitaptan oluşan Gedik Savaşları Efsanesi’ni fantastik edebiyat tutkunlarına önerebilirim. Eğer özellikle büyücülerden hoşlanıyorlarsanız seriyi aşağıda yazan sırayla okuyabilirsiniz.

1-Büyücü (Çırak)
2-Büyücü (Usta)
3-Gümüşdiken
4-Sethanon’da Karanlık

Midkemia adlı gezengende Pug adlı kahramanımız bir büyücünün yanında çıraklık yapmaktadır. Pug ve arkadaşı Tomasın yolları, esrarengiz savaşçıların saldırıları ile ayrılır. Tomas kadim bir uygarlığın mirasını devralır. Pug ise köle olur ve burada güçleri fark edilince bambaşka bir hayata dahil olur. Çok fazla anlatıp hikayenin tadını bozmak istemiyorum; ama şöyle söyleyeyim, roman sıkmadan kendini okutmayı başarıyor. Oldukça akıcı ve sürekli bir merak hissi yaşatıyor. Ayrıca romanda geçen yüceler adlı ilgi etkileyici yapılanma ve iki farklı topluluğun sahip olduğu kültürel farklılıklar, okuyucuyu kitabın içine almayı başarıyor. Açıkçası The Lord of the Rings kafası işlerden hoşlanıyorsanız, Feist’in kitabına bir göz atmanızda fayda var.

Buyucu 1

“Dört kitap da okunur mu?” demeyin ilk kitabı alın, göreceksiniz hakikaten akıyor. Ne olduğunu anlamadan 4 kitabı da bittirdim. Bu tarz eğlenceli ve ağır olmayan kitapları metrobüste, metroda, otobüste okuyorum ve saatler süren yol boyunca bir hafta bile sürmeden kitaplar bitiyor. Yolculukta Candy Crush oynamayıp kitap okuduğunuzda aradaki mutluluk farkını kendiniz de hissedeceksiniz. Çünkü beyin bir şeyler öğrendiğinde, yeni bir şeyler keşfettiğinde mutluluk hormonu salgılar. Üstelik bu hormon seks sırasında salgılanan kadar etkiliymiş. Yani kitap okumayan ülkemizin vatandaşlarına şunun bi tadına varın demek istiyorum.

 

Yazan: Alper Uygun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s