Büyük üstat: J.R.R.Tolkien

J.R.R.Tolkien, doğrusunu söylemek gerekirse beni Fantastik edebiyatla tanıştıran isimdir. “Yüzüklerin Efendisi” serisi ile milyonların kalbini çalmış büyük üstat Tolkien’den bahsetmek istiyorum.

Bir dilbilim profesörü olan Tolkien, aynı zamanda sizlerin de bildiği gibi bir yazar ve şairdir. Tolkien, önce Hobbit kitabını yazıyor ve insanları adam akıllı bir fantastik eserle buluşturuyor, ardından da efsane “Yüzüklerin Efendisi” geliyor. Üstüne bir de Hollywood işe el atınca izlediğim gelmiş geçmiş en iyi film üçlemelerinden biri olan Yüzüklerin Efendisi çekiyor. Elfler, Orklar, büyücüler, insanlar, Cüceler gibi farklı ırkların savaşlarını ve güç yüzüğünün çevresinde dönen olayları anlatan film, bütün dünyayı Tolkien’in hayali dünyasına ortak etmeyi başardı.

lord of the rings 1

Benim dönemimde Yüzüklerin Efendisi’ni izlememiş olmak bir tabu gibiydi. Yeni nesil genellikle sadece Hobbit’i izliyor. Eğer gerçek bir eser izlemek istiyorsanız bu türde ilk izlemeniz gereken film kesinlikle “The Lord of the Rings” olmalı.

Tolkien’in İngiltere’deki hayatına ait parçaların kitapta olması “ne kadar etkilenirsen o kadar etkileyebilirsin” sözünü doğru çıkarır nitelikte. Bu kimin sözüydü hatırlayamıyorum ama duyduğumdan beri mottom gibi bir şey oldu. Tolkien, Birmingham kentinde yaşıyordu. Orada sürekli gördüğü 29 metrelik Perrott’s Folly kulesi (o yıllara göre olağanüstü büyüktü) ve yakınında göğe uzanan bir başka kule onu oldukça etkilemiş olacak ki Yüzüklerin Efendisi’nde geçen İki Kule’ye esin kaynağı olduğunu anlayabiliyoruz.

Bir dil bilimci olarak Elfler için Quenya isimli bir dil bile oluşturan yazar, aynı zamanda hikayenin arka planı ve derinliği ile oldukça etkileyici bir eser ortaya koymuştur.

Ring 1

Yüzüklerin Efendisi’ni nasıl izlediniz bilmiyorum ama piyasada dolaşan içi boş fantastik kitaplardan biri olmadığı kesin. Lütfen eğer kitabını okuyacaksanız ya da filmini izleyecekseniz Orklar’ı günümüz insanları gibi düşünün. Nasıl hareket ettiklerine bakın. Kendilerine düşman bulamadıklarında kendilerini katledişlerini izleyin. Orklar bence kesinlikle Tolkien’in insanlık eleştirisidir. Elbette eseri farklı yorumlayanlar da oldu. İnsanlar hristiyan, orklar müslüman gibi ama ben bu olaya girmiyorum, bence fazla komplo teorisi düşkünü insanlar için. Tolkien’in bu tarz salak komplo teorileri ile uğraşmak için özenip koskoca bir dünya yaratıp, haritalar hazırlayıp, coğrafyaları üzerinde çalışıp, ırkları için diller üretmek gibi bir uğraşa girdiğini düşünmek bana çok gülünç geliyor. Yorumlamak isteyen, istediği gibi yorumlayabilir tabii.

Eğer henüz Tolkien ile tanışmadıysanız lütfen okuma listenize bu efsanevi yazarı ekleyin. Sevgi saygı.

 

Yazan: Alper Uygun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s