Bilim kurgu sevenlere: Ex Machina

Ex Machina’yı geçen yine ne izleyelim diye evde deli dana gibi dolaşırken bulduk ve oldukça etkileyici bir film çıktı. Jokerden çıkan güzel her film gibi Ex Machina da beni oldukça mutlu etti. Bilim kurgudan çok hoşlanıyor oluşum, zaten filme oldukça büyük bir şans tanımıştı ama film, ilgim olduğu için değil; gerçekten iyiydi. Özellikle de yapay zekâ ile ilgileniyorsanız.

Geçtiğimiz günlerde Stephen Hawking’in olay yaratan konuşmasını duymuşsunuzdur. Özünde “Yapay zekâ, insanlığın sonu olabilir.” dediği konuşmasıyla herkesi korkutan Hawking’in açıklamasından önce IBM’de gerçekleştirilen yapay zekâ örneği bir bilgisayara sorulan “Nasılsın?” sorusuna “Umrunda olduğunu sanmıyorum.” karşılığının gelmesi, bir yerde yapay zekâya iyiden iyiye giriş yaptığımızı gösteriyor.

Xmachina 2

Tek sıkıntı şurada ortaya çıkıyor. Yapay zekâ insanı neden yok etsin ya da neden yok etmek istesin? Neden bu kadar insansı davransın? Belki robotun tek isteği keşfetmektir. Akıllı makinelerin en büyük hayali insanlığın ve dolayısıyla kendilerinin sahip olduğu teknolojiyi bir üst seviyeye çıkarmak da olabilir. Eğer biz “eyvah yapay zekâ” modunda takılıp, işler kontrolden çıktığında onlara saldırgan davranırsak, belki durum kötüleşebilir; ancak olgun davranırsak, yapay zekânın hedefi neden insanlığı yok etmek ya da dünyaya hükmetmek gibi insansı istekler olsun ki.

Filmdeki yapay zekânın hedefi keşfetmek midir yoksa insanlığı kazımak mıdır bilmiyorum; ama ne yaşayacaksak, insanın anlayamadığı şeyden korkması yüzünden yaşayacağımızı düşünüyorum. Kendilerini sözde kahraman sanacak cahiller ordusu yüzünden tüm insanlık ortadan kalkabilir ya da akıllı makinelerle medeni şekilde çalışabiliriz. İnsanlığın korkusu belki de yaratacakları makinelerin birer insan işi olmasındandır. İnsan yapımı bir makinede insansı özellikler olması muhtemel de olabilir. Bu durumda kendini güçlü gördüğü an oldukça insani bir şekilde diğer insanları ezebilir. Bu durumda korkmalı mıyız? Bilemedim şimdi. 🙂

Film, bir anda ne olduğunu anlamadığım şekilde bir ödül kazanan çocuğun şaşırma görüntüsü ile başlıyor. Sonra anlıyoruz ki çocuk, gizli bir arge laboratuvarında 1 hafta çalışmaya hak kazanıyor. Çocuk burada çalışan dâhi ancak güvenilmez tipli elemanın işlerine yardım etmeye başladıktan bir süre sonra burada kendinden gizlenen farklı şeylerin döndüğünü düşünmeye başlar ve olaylar ilerler. Bilim kurguya ayrı bir ilgi duymuyorsanız bile keyifle izleyebileceğiniz filmi tavsiye ederim. Sevgi saygı.

 

Yazan: Alper Uygun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s