Bir +18 samuray mangası: Shigurui

Öncelikle şimdiden söyleyeyim bu her ne kadar bir manga önerisi olsa da etik olarak otosansüre karşı olduğum için bu yazıyı yazıyorum. Çünkü Shigurui oldukça kanlı, vahşet dolu bir manga. Tam anlamıyla bir +18 mangası. Normalde anime ve mangalara çok çocuk işi diye eleştiri yapardım. Bunu okumaya başladığım zaman ise yok artık dedim. Bundan önceki “yok artık” ünlemini Shingeki no Kyojin’de -Spoilr alert-  devin teki Eren’İn annesini mideye indirmek üzere ıssırarak ikiye ayırdığı sırada yaşamıştım. Ha bir de “Jûsan-nin no shikaku” (13 Assassins) filminde kolu bacağı kesilmiş o kadının olduğu sahnede çok delirmiştim. Neyse konudan baya saptık galiba.

shigurui_v3ch14_p130-131

Mangayı henüz tamamı ile okumadım aslında buradan size keşfettiğim yeni manganın tanıtımını yapıyorum. Serinin aynı zamanda animesi de bulunuyor ve gerçekten 18 yaşından küçüklere tavsiye edemeyeceğim bir içeriğe sahip. Hatta 18’in üstündekiler de kandan, şiddetten hoşlanmıyorlarsa yanına bile yaklaşmasınlar. 12 bölümden oluşan bu animeyi ben de izlemeyi düşünüyorum.

31

Kısaca konusundna bahsetmem gerekirse, Shigurui, Edo çağında, insanların barış içinde yaşadığı dönemde bir lord dövüş turnuvası düzenliyor. Aynı lord, turnuvaya katılanların tahta kılıç yerine gerçek kılıçla dövüşmelerini istiyor. Her ne kadar buna gönülden karşı olan ve lordu uyaran insanlar olsa da durum değişmiyor.

shigurui_1

Hâl böyle olunca da, vahşet konusunda oldukça gerçekçi olan Shigurui, Naruto’nun çocuksuluğundan çıktığı, insanların organlarının, bağırsaklarının havalarda uçuştuğu bir seri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sevgi Saygı.

Yazan: Alper Uygun

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s