Fantastik sinemanın tek dayanağı: Görsel efekt

Heyecan verici sahnelerle adeta aklımızı başımızdan alan yapımların esas başarısı artık sadece görsel efektler oldu maalesef. Yani elbette olmasın demiyorum, hobi olarak yine olsun 🙂 ama sadece buna da dayanmasın artık. Her ne kadar alt metni olan, sanatsal endişe taşıyan filmler olmasalar da fantastik filmlerden hoşlanıyorum, çünkü kendi içinde bir yaratıcılık taşıyor. Farklı karakter tasarımları, özel güçler, farklı evrenler gibi gibi… Örneğin; Game of Thrones izlerken akılcı dialoglar, merak uyandıran bir kurgu. Böyle yapımlar komple görsel efekt olsun isterse diyor insan; ama iş, tek kalitesi görsel efekt olan filmlere gelince insan üzülüyor. Böyle filmlere örnek olarak sevenlerinden özür de dileyerek The Avangers’ı verebilirim. Aslında pazara baktığımız zaman başarısız olan benim, çünkü adamlar gişede fırtına gibi estiler; ama izleyicilerinin zekâsını da hor gördüler. Her birimizi ayrı ayrı geri zekalı yerine koyan, senaryosu hiç değişmeyen, sadece karakterleri ve kötü karakterlerin amaçlarına ulaşmadaki araçlarında oynama yapılan 5. sınıf Hollywood filmleri, adeta fabrikadan çıkar gibi üretiliyor. Çok büyük heveslerle bazı filmleri merak ediyorum ve gitmek istiyorum. Örneğin Deadpool gibi bir filme gönül rahatlığıyla gideyim diyorum ama eminim ki bu da bir başka Avangers olacak. Filmi izlemeden buradan %80 ihtimalle nasıl başlayıp nasıl gelişeceğini ve sonunda kimin mutlu olacağını söyleyebilirim. Fragmanından sonra zaten tahmin işim oldukça kolaylaştı.

Neden bu tarz filmlerde hep iyilerin kazandığından ya da Avangers’ta iyi karakterlerin vahşice katledildiklerini neden göremeyeceğimizden belki başka bir yazıda uzun uzun bahsetsek daha iyi olur. Burada birkaç cümleyle söylemek gerekirse; cinayetler, hırsızlıklar, insan hakları ihlalleri, savaşlar, açlık gibi binlerce sorunun içinde mutluluğa ulaşılabilen bir hayal dünyasında insanların sıkıcı dünyadan kaçabilmesi ve burada kötülerden intikam alınabilmesi için diyebilirim. İyi karakterler patır patır katledilirse, insanlar içinde bulundukları sisteme ayna tutulmuş gibi olurlar ve bir hiç uğruna hayatımız boyunca gönüllü köle olarak çalıştığımız bu sistemde mutlu olmak yerine sorunları görme eğilimine geçebiliriz. Bu da gönüllü kölelerini kaybetmek istemeyen büyüklerimizin uyuşturucu kollarından biri olan Hollywood’un yapmaya cesaret edemeyeceği bir şey. İşte bu yüzden kahramanlık ve başarı hakkında milyonlarca film çekilmişken fakirlik hakkında toplamda sadece 2 ya da 3 film çekilmiş durumda.

Konudan çok kopmadan efekt konusuna geri dönelim.

Görsel efektler, animasyonlar inanılmaz bir emek sonucu yapılıyor elbette. Bu nedenle paso efekt lan bu diye bir küçümseme saçma olacaktır. Hem oyunculara hem de teknik ekibe oldukça iş biniyor. Benim sıkıntım, bu kadar göz alıcı animasyonlar yapabiliyorken bu kaynakları kaliteli işlerde kullanmak yerine, tek olayı boş gürültü olan filmlere harcamak konusunda.

Artık bir Marvel filmine “Nasıl yaptılar acaba acayip merak ediyorum.” diye gitmek istiyorum. Maalesef bir süredir bu tarz bir film izleyemedim. Umuyorum görsel efektlerin, sinemayı sinema yapan diğer kalite unsurları ile birleştiği filmlerle dolu bir yıl geçiririz diyorum efenim.

Popüler film ve dizileri görsel efektli ve efektsiz gösteren gifleri paylaşan bir yazı görünce onun yerine böyle bir yazı paylaştım. Eğer bu yazıya da ulaşmak isterseniz, buyurup burdan yakabilirsiniz efendim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s