Her canlının mutlaka tatması gereken spor: Kendo

Bir gün yine evde oturuyorum. 🙂 İnternette takılırken karşıma ışın kılıcıyla yapılan düelloların evrimi ile alakalı bir video çıktı. Ben de videonun sadece yarısını izlememe rağmen bir buçuk ay önce kendoya başladım. Geçenlerde geri kalan kısmını izledim ve bu videonun aslında kendo ile pek de alakalı olmadığını fark ettim. Olay Star Wars ve ışın kılıcıydı ama her nasıl olduysa azıcık gösterdikleri kendo görselleri beni kendilerine çekmeyi başarmıştı. Bir anda kendimi kendo antremanlarında bizim deyişimizle ‘keiko’ yaparken buldum.

Kendo 2

Pişman mıyım? Asla. Gerçekten bugüne kadar neden bu spora başlamadığıma hayret ediyorum. Benim gibi bir katana ve Japon kültürü hastasından da başka bir şey beklenemezdi zaten. Her neyse lafı daha fazla kalabalıklaştırmadan gelelim kendo isimli sporun ne olduğuna.

Efendim kendo, ‘ken’ yani ‘kılıç’ ve ‘do’ yani ‘yol’ kelimelerinden türemiştir ve ‘kılıç yolu’ ya da ‘kılıcın yolu’ anlamına gelir. Zamanında samuray abilerimiz kılıçlarını bırakmak durumunda kaldıkları barış döneminde tekniklerini unutmaktan korktukları için tahta kılıçlarla idmanlarına devam etmişler. Kendo da zamanla bu antremanlardan doğmuş, biraz daha yumuşatılarak spor olarak karşımıza çıkmıştır. İnsanın ruh, akıl ve beden birliğini sağlamayı amaçlayan kendo, gerçekten insanın rakibiyle değil kendisiyle olan hesaplaşmasıdır. ‘Shinai’nizle yani bambu kılıcınızla sürekli “daha iyi nasıl yapabilirim?” diye sorduğunuz antremanlarda kendinizi bitmek bilmeyen bir eğitimin içinde buluyorsunuz. İşin güzel kısmı hiç de bitmesini istemiyorsunuz. Elbette bu benim için böyle oldu herkes için böyle olacak diye bir şey yok. Daha da merak ediyorsanız, aşağıda dövüşen birkaç abinin videosunu izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s