Bombalar nerede ve neden patlar?

Arkadaşlar, ülkemizde yaşamın bu kadar korku dolu hale gelmesine gerçekten şaşırıyorum. Günlük hayatımızın sıkıntılarına burada yer vermek istemiyordum ama Ankara patlaması ardından İstanbul zaten yıllardır süren doğudaki çatışmalar, patlamalar, zulümler, katliamlar… Zamanında sanatçılar dünyanın dertlerinden o kadar yoruldular ve gerçek dünyadan o kadar tiksindiler ki kendi hayal dünyalarına çekilip farklı akımlar oluşturdular.

Kendi tarzlarını oluşturup soyut sanata geçmeleri Guernica gibi baş yapıtların oluşmasına engel olmadı. Gerçek sanatçılar yaşadıkları dönemin karanlığına gözlerini yumamazlar. Biri katledilirken aman uzakta deyip umursamamayı ise hiçbir insan yapmamalı. Olayların ses getirmesinin nedeni bu olayların batıda hatta Ankara ve İstanbul gibi ülkenin iki gözde kentinde gerçekleşmesinden başka bir şey değil. Olay Çorum’da olsaydı kim sallayacaktı bu kadar?

Kaldı ki bir öğretmen doğudaki olaylardan insanları Beyaz Show’a telefonla bağlanarak bundan bundan haberdar etti diye Beyaz gibi anti-politik bir adam, işini gücünü bırakıyordu neredeyse.

İster bizim insanımız olsun ister başka milletin, dil, din, ırk insanlığın yarattığı soyut kavramlardır. “Ne demek biz yarattık, yarattık Allah’a mahsustur” deyip de kelime oyunu yapmaya gerek yok. Herkes ne demek istediğimi anlıyor. Bunlar fiziki ortamda bulunmayan insanlık var oldukça yaşayacak şeyler. Bunlar kültür ve başkalarının kültürüne tahammül edebilmekle rahatlıkla yaşanabilecek kavramlar.

Gerçekte insan birdir. Birbirine benzer, aynı hataları yapar, kesersen kanar, üzersen ağlar, vurursan ölür. Sırf sen bir şeye inanıyorsun diye bir şeyi istiyorsun diye başkalarının hayatları ile oynayamazsın.

Ben domuz yemeyeceğim, o halde domuz eti satılmasın diyemezsin mesela. Sen yememeyi seçebilirsin ama başkası tam tersi yemeyi seçebilir. Tanrı – ki bazı insanların bu kelimeye alerjileri vardır; “Tanrı” gerçek Türkçe bir kelimedir ve Arapça bir kelime olan “Allah” ile aynı anlama gelmektedir. Allah demek daha sevaptır ya da Allah demek daha doğru diye bir şeye insan karar veremez. Ayrıca bazı insanlar Tanrı kelimesinin Hristiyanlıkla alakalı olduğunu düşünüyorlar, onlar çok Amerikan filmi izleyerek büyüdükleri için çeviride Tanrı kelimesini duya duya beyinleri yanmış diyebilirim – koptum iyice nerede kalmıştım. Hah, sen domuz eti satılmasın diye yaygara koparabilirsin sırf sen yemiyorsun diye; ama bir başkası yani yiyen kişinin sana bütün marketlerde satılsın domuz eti yensin diye yaygara koparmasını ister misin? Bilmeden tüm yiyeceklerine domuz yağının konmasını ister misin?

Doğuda olunca sallamayıp batıda olunca üzülemezsin. Eğer insansan ikisine karşı da duruşun aynı olur. Paris’te patlama olunca Fransız’dan çok Fransız olup Facebook profiline opasitesini düşürüp Fransız bayrağı koyabildiğin gibi moda olmayan bir şekilde Türk bayrağını da koyabiliyor musun? Kendi ülkenden ya da ülkenin doğusunda yaşayan adamdan utanmak da niye? Neden Kürt ölünce Kürt olmuyorsun da Fransız ölünce Fransız oluyorsun?

İnsanların ölmesini istemiyorsan istemiyorsundur. Ama ile başlayıp kendi kendini kandırmamalısın. YouTube videolarında yaşadığı şok ve derin üzüntüyle, yüreği yandığı her halinden belli olan bir adam “bir genç kızın canı eder mi iktidarınız da dininiz de milletiniz de kavganız da yerin dibine batsın” dedi diye “dinimize küfretti”, “bu adam kim” diye kızıyorsan, hedef gösteriyorsan, kusura bakma da sen insan değilsin kardeşim. O adam sokaktan geçerken “dinin yere batsın” demiyor. Üstelik dese bile onu hedef göstermek zorunda değilsin. Sen de kahrolsun kafirler diyorsan, kazıkladığın adamı ya nasıl olsa müslüman değil diyip vicdanını rahatlatıyorsan o adamın senin dinin hakkındaki düşüncelerine de saygı duyacaksın o zaman. Milliyetçilik de böyle. Yaşadığın milleti sevebilirsin, aşık olabilirsin, istersen tapabilirsin de ama bu geriye kalan herkesi senin düşmanın yapmaz. Geriye kalanlar da insanlar ve ne olursa olsun başkalarının seçimlerine, kimliklerine, inanışlarına saygı duymak zorundasın. Bu zorunluluğa uyduğun taktirde herkes evden işe işten eve gelirken ne bomba düşünür ne öldürülen masum çocukları ne de şehit düşen askerleri. Aşırı milliyetçilik yapıyorsan o zaman bu dolaylı yoldan kendi vatandaşlarını bombalamaktan başka bir anlama gelmiyor, yani bu bombaları kim patlatıyor diye bir suçlu arıyorsan önce kendine bakmalısın.

 

Yazan: Alper Uygun

Sevgi, saygı.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s